Dwóch skierniewiczan na testach w Legii Warszawa

12365_471237146315410_951589842_n

Kolejne dobre wieści napłynęły do nas z klubu MLKS Widok Skierniewice. Dwóch naszych reprezentantów, Łukasz Stangreciak oraz Rafał Sawicki z rocznika 1997 przebywało w minionym tygodniu na testach w stołecznej Legii.

Obecnie chłopcy wraz z całą kadrą Widoku są w trakcie przygotowań do sezonu na obozie w miejscowości Pokrzywnej ( na granicy z Czechami), gdzie wspólnie trenują na doskonałych obiektach III ligowego FK Mikulovice (Czechy) oraz korzystają z uroków Hotelu „Mieszko". 

W najbliższym czasie nasi zawodnicy wspólnie z drużyną Mistrza Polski rozegrają mecze sparingowe. Kto wie, być może już wkrótce, któryś z nich zasili kadrę pierwszego zespołu.

Czytaj więcej...

Rocznik 2002 znów triumfuje

Rocznik_2002_znw_triumfujePo zwycięstwie w III Turnieju Stomil Cup w Olsztynie rozpędzeni piłkarze Widoku Skierniewice z rocznika 2002 sięgnęli po kolejny sukces. Tym razem ich łupem padł Puchar AP UKS Mazovia. 

19 bramek strzelonych oraz tylko trzy stracone, a w pokonanym polu takie drużyny jak łódzki Widzew czy GKS Bełchatów - tak w skrócie można scharakteryzować zakończony IX już Halowy Turniej w Tomaszowie Mazowieckim. Podopieczni trenera Rafała Rożka przez całe zawody szli jak burza, odprawiając z kwitkiem kolejnych rywali. Swój zwycięski marsz po złoto rozpoczęli od triumfu nad Energią Kozienice (6:1). Następnie na ich drodze stanęła jedna z najbardziej utytułowanych marek piłkarskich w Polsce - Widzew Łódź. Jednak i tym razem, skierniewiczanie bez większych problemów zwyciężyli, aplikując łodzianom dwie bramki. Rozpędzonych piłkarzy nie potrafili zatrzymać również zawodnicy: GKS-u Bełchatów (2:1), gospodarze turnieju Mazovia „Czerwoni"(4:0) oraz Start Łódź (1:0).

Czytaj więcej...

Rusza Widok CUP 2014

Rusza_Widok_CUP_2014Tradycyjnie początek roku upłynie nam pod znakiem rywalizacji młodych adeptów futbolu z całej Polski. W lutym rozpoczyna się bowiem kolejny cykl Turniejów Widok Cup 2014.

Od 2 lutego do 30 marca Skierniewice będą piłkarską stolicą Polski. Do naszego miasta przyjedzie krajowa czołówka młodych piłkarskich talentów, którzy rozegrają sześć Ogólnopolskich Turniejów Halowych WIDOK CUP 2014.

Sześcioosobowe drużyny powalczą o jak najlepsze lokaty w systemie „każdy z każdym”. Na zakończenie wszyscy otrzymają medale, dyplomy, drobne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe puchary. Organizatorem turnieju jest klub MLKS Widok Skierniewice.

Czytaj więcej...

Skierniewiczanie w Kadrze Narodowej Polski

Kadra_narodowaAż sześcioro ratowników ze sportowej Drużyny WOPR ze Skierniewic otrzymało powołanie do Kadry Narodowej.

Wśród juniorów młodszych nominację dostali: Karolina Faszczewska, Wiktoria Bobrowska, Izabella Karwat, Kamila Puchalska, Bartłomiej Matysiak a spośród seniorów Agnieszka Tlaga. Kadrowicze została powołana na okres od 1 stycznia do 31 czerwca 2014 roku.

W gronie ratowników powołanych do Kadry znajdują się multimedaliści Grand Prix Polski, rekordziści Polski w konkurencjach indywidualnych oraz drużynowych, Mistrzowie Polski w Ratownictwie Wodnym. Pracowitość i zaangażowanie w roku 2013 pozwoliły Naszym zawodnikom na dostanie się do grona ratowników, którzy są w najwyższej formie aby reprezentować Polskę na zawodach Międzynarodowych.

Czytaj więcej...

Widok Skierniewice najlepszy w Olsztynie

Widok_Skierniewice_najlepszy_w_OlsztynieDrużyna Widoku Skierniewice wygrała III Turniej Stomil Cup dla rocznika 2002, który odbył się w ostatni weekend w Olsztynie. Podopieczni trenera Rafała Rożka w finale pewnie pokonali Motor Lublin 3:0.

Do rywalizacji oprócz gospodarza Stomilu Olsztyn przystąpiło jedenaście ekip z Lublina, Pruszkowa, Białegostoku, Gdańska, Elbląga, Ełku, Łodzi, Ostródy, Warszawy, Płocka oraz Skierniewic. Turniej został podzielony na dwa dni. Pierwszego rywalizowano w fazie grupowej. W niedziele natomiast odbywały się mecze finałowe. Nasi zawodnicy swoją przygodę rozpoczęli od gładkiego zwycięstwa nad zespołem z Lublina (2:0). Następnie zanotowali bramkowy remis z silną Lechią Gdańsk oraz minimalnie ulegli ekipie Widzewa Łódź(1:2). Pod koniec dnia zapewnili sobie udział w barażach dzięki zwycięstwu nad drużyną z Ełku (1:0). Po porażce z Talentem Białystok (0:1) nasi zawodnicy wrócili na właściwe tory i w spotkaniu barażowym o ćwierćfinał rozbili zespół Don Bosco Ostróda 3:1.

Czytaj więcej...

Kolejni Wojownicy w Kadrze Narodowej

kadra_wojownikaTrzech zawodników ze skierniewickiego klubu Wojownik zostało powołanych do Kadry Narodowej:

Paweł Mróz (Seniorzy), Daniel Lesiak (Młodzieżowiec) oraz Michał Gołębiewski ( Junior Młodszy).

Wcześniej do Juniorskiej Drużyny Narodowej trafiło, aż pięciu podopiecznych trenera Jerzego Gołębiewskiego.

Wśród nich znaleźli się:

Adrian Prochaska, Wiktor Mrówczyński, Mateusz Chmurski, Kamil Kroc oraz Bogusz Suchecki.

Powołania są swoista nagrodą za dobre występy w kończącym się roku. 

Serdecznie gratulujemy!


Czytaj więcej...

Mistrzowski Jankiewicz

miniatura_jankes

Trzy medale, złoty i dwa srebrne oraz tytuły Mistrza oraz dwukrotnego Wicemistrza Polski Seniorów w pływaniu – to dorobek naszego reprezentanta, podczas Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców, które odbyły się 19-22 grudnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W ten sportowy, przedświąteczny weekend najbardziej utytułowany skierniewicki pływak po raz kolejny potwierdził swoją przynależność do krajowej pływackiej czołówki sięgając po trzy krążki. Pierwszy padł jego łupem już w czwartek, kiedy to na dystansie 200 m stylem grzbietowym przegrał jedynie z Mateuszem Wysoczyńskim. Kolejny również srebrny Krzysztof wywalczył na dystansie 50 m  „grzbietem” ustępując jedynie Tomaszowi Polewce. Jednak iście mistrzowski charakter nasz zawodnik pokazał dopiero trzeciego dnia zmagań. W sobotę, popularny „Jankes” nie dał bowiem szans rywalom, pewnie zwyciężając na dystansie 100 m stylem grzbietowym, stając się tym samym Mistrzem Polski Seniorów.

Czytaj więcej...

Bieg Niepodległości

DSC05123_1W poniedziałek, 11 listopada br. w XXI Skierniewickim Biegu Niepodległości wzięło udział ok. 1000 uczestników.

Zawodnicy startowali w 16 kategoriach, czyli od przedszkolaka do seniora. Po biegu, każdy otrzymał od organizatora OSiR NAWA, okolicznościową koszulkę oraz mógł zregenerować siły gorącym posiłkiem.

Wszyscy, którzy zajęli miejsce na podium otrzymali medale i dyplomy, natomiast zwycięzcy kat. OPEN (z podziałem na kobiety i mężczyzn) stali się posiadaczami atrakcyjnych nagród rzeczowych. Ponad to zostali wyłonieni najmłodsi i najbardziej doświadczeni (wśród kobiet i mężczyzn) zawodnicy XXI Skierniewickiego Biegu Niepodległości, którzy zostali uhonorowani specjalnymi nagrodami.

Czytaj więcej...

Widok Cup r. 2002

widokciupr202Piłkarskie emocje, przepiękne bramki oraz zacięta rywalizacja na najwyższym poziomie - tak w skrócie można podsumować zakończony VII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Widok CUP dla rocznika 2002, który odbył, 9-11 listopada w Skierniewicach.

W miniony weekend Skierniewice stały się piłkarską stolicą Polski. Do naszego miasta zawitała bowiem krajowa czołówka młodych adeptów futbolu z rocznika 2002. Do rywalizacji przystąpiły ekipy z Chorzowa, Warszawy, Lublina, Łodzi, Pruszkowa, Białego Stoku, Olsztyna, Kalisza, Bielsko-Białej oraz Skierniewic. Po dwudniowej rywalizacji najlepszy okazał się zespół ze Śląska, który w finale nie dał żadnych szans reprezentacji Ursynowa, pewnie wygrywając po dwumeczu 7:1. Trzecie miejsce przypadło drużynie Motora Lublin, która w meczu o brąz pokonała naszych reprezentantów 3:1. Rewelacją turnieju uznano natomiast piątą ekipę SMS-u Łódź z r. 2003.

Czytaj więcej...

VI Ogólnopolskie Zawody Pływackie z Okazji Święta Niepodległości

sochaczew_1_1Tuż po zawodach w Krakowie, w dniu 11.11.2013 Skierniewiccy pływacy wystartowali w VI Ogólnopolskich Zawodach Pływackich z Okazji Święta Niepodległości, które odbyły się w Sochaczewie.

Nasi zawodnicy w ten sposób uczcili obchody Święta Niepodległości, znakomicie w rywalizacji spisał się Szymon Dębski, który wygrał konkurencję 100 m stylem motylkowym. Szymon zajął też drugą pozycję konkurencji 100 m stylem dowolnym. Tuż przed nim uplasował się jego klubowy kolega Julian Dębski. Julek wygrał konkurencję 100 m stylem dowolnym i był trzeci konkurencji 100 m stylem motylkowym.

Chłopcy dali znakomity popis w wyścigu australijskim. Zdominowali rywali, a na końcu musieli walczyć między sobą o tytuł najlepszego zawodnika. Tym razem lepszym okazał się Julek. Na podium miał również okazję stanąć Kacper Orzechowski, który zdobył brązowy medal w konkurencji 100 m stylem klasycznym.

Czytaj więcej...

Główne_fotki

 • „Unikanie wścibskiego badania cudzego życia”

  PAN:Synu, nie bądź ciekawy, ani też nie noś w duszy próżnych trosk. Cóż cię to lub owo obchodzi? „Ty idź za mną". Co cię to odchodzi, czy ktoś jest taki czy taki, a ów tak i tak działa czy mówi? Ty nie potrzebujesz odpowiadać za innych, lecz za siebie zdasz sprawę. Dlaczegóż więc się mieszać?  Oto Ja wszystkich poznaję i widzę wszystko, co dzieje się pod słońcem. I wiem, jak się ma sprawa z każdym, co myśli, czego chce, do czego zmierza. Nie trzeba przeto wszystko powierzyć. Ty zaś zachowaj siebie w dobrym pokoju i pozwól miotać się niespokojnemu, ile zechce. Przyjdzie na niego, cokolwiek uczynił lub powiedział, bo mnie nie może zwieść. Read More
 • UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

  Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce. Na mszczonowskich cmentarzach historycy i rekonstruktorzy zbierać będą fundusze na odbudowę grobu państwa Bieleckich, przedwojennych dziedziców majątku Gnojna oraz na renowację pomnika księdza proboszcza Marcina Polkowskiego. W ubiegłym roku cel zbiórki był taki sam. Niestety na zaplanowane prace zebrano wtedy jedynie 1/3 kwoty. Pomimo tego oba groby zostały wykonane, jednak prace udało się zakończyć tylko dlatego, że ich wykonawcy zgodzili się rozłożyć koszty na raty. Teraz pozostaje mieć  nadzieję, że tegoroczna hojność osób odwiedzających cmentarze we Mszczonowie, pozwoli sfinansować w całości zaciągnięte zobowiązania. Read More
 • Dotacje na usuwanie azbestu

  Do 15 marca br. skierniewicki Urząd Miasta przyjmuje wnioski o udzielenie dotacji na zadania polegające na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, podmioty gospodarcze, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe w sekretariacie Urzędu Miasta Skierniewice ul. Rynek1. Wszelkich dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ul. Senatorska 12 nr tel. 46 834-51-73. W roku ubiegłym dzięki dotacji udało się usunąć odpady azbestowe z ponad 20 nieruchomości z terenu miasta. Z takiej możliwości skorzystały głównie osoby fizyczne ale także Instytut Ogrodnictwa. Read More
 • II wystawa - Nasze kolekcje

  Już w przyszły czwartek, 6 lutego w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się druga odsłona wystawy - „Nasze Kolekcje”. Podobna miała miejsce w styczniu ubiegłego roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wówczas dla wielu kolekcjonerów zabrakło miejsca. W tegorocznej odsłonie organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przekazali każdemu z nich jedną lub dwie gabloty do ekspozycji swoich zbiorów..    Więcej informacji: http://akademiaskierniewice.pl/. Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Db

Reklama

STONICKurierGMR_baner

konstal_2013

Technochlod_baner

Lucyna_baner

OdNowa_baner

UiZ_baner

menopauza_portal

AWFbaner_dzieciecy_zodiak

Matel_baner

WAT

banerUM

LKO_baner_01

AHE lodz

UL

WSP_Lodz

FOTOi


termyy

Janusz Korwin Mikke

KSIĄŻKA

 • Makramy_w2Sylvie Hooghe

  „Makramy. Biżuteria i modne dodatki ". Wyd. 2 

  Moda na kolorowe makramowe dodatki i biżuterię powraca! Torebki, bransolety, wisiory, paski możesz zrobić z satyny, wełny lub bawełny.

  Pomogą ci w tym przedstawione w książce podstawowe węzły makramowe i ich kombinacje. Każdy projekt opisany jest krok po kroku, a poszczególne etapy prac zilustrowano na kolorowych schematach.

  W książce znajdziesz także porady dotyczące doboru nici, informacje o tym, jak rozpocząć pracę na mocowaniu i jakie stosować wykończenia.

  Ciekawe pomysły na zrobienie szalika, paska, saszetki czy ozdobnych pomponów z pewnością zainspirują cię do stworzenia ozdób własnego projektu.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-209-0, ilość stron: 80, format: 204x260 mm, oprawa: broszurowa, cena: 29,90.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Klasyczne_koronki_szydelkoweProste, nowoczesne i oryginalne - te słowa najlepiej opisują przedstawione w książce projekty koronek: bieżniki i obrusy, wykończenia brzegów, zdobienia serwet i serwetek, pościeli, ręczników i fartuszków.

  Dzięki instrukcjom wykonania poszczególnych wzorów, kolorowym schematom i fotografiom dokładnie ilustrującym kolejne etapy pracy osoby mniej doświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach.

  W książce pokazano, jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty. Doradzono, jakie wybrać nici.

  Opisano, jak zrobić splot rakowy, pikotki i szydełkować w okrążeniach. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty i zdobić bieliznę.

  W poradniku przedstawiono także projekty tworzone techniką filetową i koronki umożliwiające uzyskanie prac bardziej skomplikowanych.

  Wydawnictwo:  RM, ISBN: 978-83-7773-202-1, ilość stron: 64, format: 204x260 mm, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl.

  Więcej…  
 • Kawa_i_inneLouise Pickford

  „Kawa i inne gorące napoje”

  Wspaniałe kawy, rozgrzewające gorące czekolady, herbatki łagodzące stres i choroby, aromatyczne poncze i wiele innych rozgrzewających napojów idealnych na chłodne dni - tak niezwykłego zestawu przepisów próżno szukać w innych książkach.

  W książce przedstawiono kolekcję takich napojów, jak kawy smakowe, herbaty i napary, gorące czekolady, gorące drinki alkoholowe, mleczne mikstury oraz wywary.

  Karaibska kawa z rumem i malibu, szwedzki glögg, tisane ze świeżej mięty czy lawendowe mleczko dla dzieci - to tylko niektóre z nich.

  W tak bogatej ofercie każdy znajdzie dla siebie coś pysznego - zarówno na specjalną okazję, jak i na zwykłe dni roku.

  Wydawnictwo: RM, ISBN: 978-83-7773-204-5, ilość stron: 96, format: B5, oprawa: miękka, cena: 29,90 zł.

  Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl .

  Więcej…  
 • 1915_wyboryRuta Sepetys „Wybory"

  Jest rok 1950. Siedemnastoletnia Josie Moraine, córka prostytutki, pragnie więcej, niż Nowy Orlean może jej zaoferować. Obmyśla więc plan, jak się wyrwać z miasta, lecz tajemnicza śmierć w Dzielnicy Francuskiej wplątuje ją w sieć policyjnego dochodzenia.

  Los wystawi na próbę lojalność dziewczyny wobec matki oraz Willie Woodley, szorstkiej burdelmamy, na której pomoc w najtrudniejszych chwilach mogła liczyć.

  Zawieszona pomiędzy marzeniem o elitarnej uczelni a rzeczywistością mrocznego półświatka, Josie musi podjąć kilka trudnych decyzji. Czy jednak uda jej się zagłuszyć głos sumienia?

  Ruta Sepetys, autorka „Szarych śniegów Syberii", zręcznie konstruuje opowieść pełną tajemnic i kłamstw, przypominając, że nasz los kształtują wybory, których dokonujemy.

  Forma wydania: książka papierowa,  oprawa: broszurowa, rok wydania: 2014, liczba stron: 336, format: 135x204 mm, przedział wiekowy: 18-100, numer ISBN: 978-83-10-12494-4.

  Więcej…  
 • Koniec_feminizmuAleksander Nikonow  „Koniec feminizmu. Czym kobieta różni się od człowieka”

  Wydawnictwo TRIO ma przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ukazała się na rynku księgarskim publikacja Aleksandra Nikonowa Koniec feminizmu, czym kobieta różni się od człowieka. Książka rosyjskiego autora jest prawdziwym fenomenem. W czasach dyktatu poprawności politycznej Aleksander Nikonow otwarcie krytykuje ideologię feministyczną, wykazując absurdalność i szkodliwość realizacji jej założeń.

  Nikonow przedstawia genezę feminizmu, sięgając do niejednokrotnie szokujących, nieznanych lub świadomie przemilczanych źródeł i faktów. W bardzo czytelny sposób przedstawia podobieństwo feministycznej ideologii i sposobów jej popularyzowania do innych destrukcyjnych ideologii funkcjonujących w XX wieku - komunizmu i faszyzmu.

  Nikonow wnikliwie opisuje także opłakaną kondycję współczesnego „białego mężczyzny”, który stał się głównym celem ataków „ziejących nienawiścią” feministek. Jednak nie jest to książka jedynie o feminizmie. Autor przedstawia także dramatyczne skutki realizowania poprawności politycznej, zwłaszcza w sferze edukacji wyższej. W książce znajdziemy wiele absurdów politycznej poprawności, wymownie uzasadniających smutną refleksję autora nad współczesną cywilizacją.

  Więcej…  

Kalendarium wydarzeń

Serwis informacyjny Łowickiego Ośrodka Kultury 30.01 - 6.02.2014

OK_131 stycznia /piątek/ - KONCERT DOMOWE MELODIE, sala kina Fenix, godz. 19.00 (BILETÓW BRAK!).

Domowe Melodie - polski zespół wykonujący muzykę alternatywną. Trio stanowią: Justyna Chowaniak, pomysłodawczyni, autorka tekstów, wokalistka i pianistka oraz Staszek Czyżewski z Kubą Dykiertem, którzy odpowiedzialni są za stronę instrumentalną. Tworzą muzykę w konwencji lo-fi, zagraną i nagrywaną w warunkach domowych. Ich utwory cechuje melodyjność, prostota i bogate w kontekst słowa piosenek.

Pochodzący z debiutanckiej płyty utwór „Grażka" zadebiutował na 2. miejscu Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia, a w kolejnym tygodniu zdobył szczyt notowania. Zespół wystąpił w czerwcu 2013 podczas Halfway Festival w Białymstoku, 3 lipca 2013 r. w Gdyni na festiwalu Heineken Open'er na scenie Alter Space oraz podczas trasy Męskiego Grania 2013.

Więcej…

Warsztaty dekorowania techniką decoupage

RATPWarsztaty dekorowania techniką decoupage - etap II 15 -16 lutego 2014 r.

Organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Zajęcia odbywają się Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości, ul. Piłsudskiego 2 - budynek USC.

Program:
15 lutego godz. 14.00 - 17.00
16 lutego godz. 14.00 - 17.00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze sposobami ozdabiania przedmiotów szklanych z wykorzystaniem motywu serwetkowego i papieru ryżowego. Nauczą się jak nałożyć konturówkę dla uzyskania zdobień biżuteryjnych.

W czasie warsztatów uczestnicy wykonają szklany lampion na świeczkę typu tea-light z motywem roślinnym do wykorzystania podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Poznają technikę pracy na kulistej powierzchni.

Więcej…

Mały OCH! Film Festiwal 20.01 – 30.01.2014 PROGRAM

maly_och_2014_PLAKAT_120 stycznia (poniedziałek)
9:00 Spektakl teatralny - Studio Art-Re, kino Fenix
O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Muzyczne przedstawienie oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego, zaliczane do kanonu literatury polskiej.

Znakomite opracowanie tekstu stwarza atmosferę nauki i rozrywki, z mnóstwem wrażeń artystycznych. Występuje siedem postaci: Jacek, Placek, Osiołek, Pelikan, Złota Postać, Rozbójniczka, Gospodyni.

Spektakl sprzyja rozwojowi twórczej wrażliwości i dziecięcej wyobraźni. Jest to doskonała okazja do zobaczenia masek zwierząt i wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów (spektakl interaktywny).

Zapewniamy oryginalną oprawę muzyczną oraz cztero-planową scenografię, doskonałe realistyczne kostiumy i rekwizyty opracowane przez specjalistów z Telewizji Kraków.

Czas trwania: 40 min.

10:30 NIEBO – ODLOTOWE WARSZTATY PLASTYCZNE
Prowadzenie Krzysztof Kowalczyk, sala plastyczna ŁOK Więcej…

Logowanie

Copyright © 2019 Twój Kurier Regionalny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.