„Miasto w sztuce"
Biuro Wystaw Artystycznych
zaprasza na wykład
Małgorzaty Wiktorko
„Miasto w sztuce"
Miasto w sztuce pojawia się jako idealnie zaprojektowane (Piero della Francesca, Miasto idealne, 1475), którego centrum jest agora, forum, rynek, ale bardzo ważne było wyznaczenie sacrum i profanum. Omfalos mundi dla miasta była świątynia - miejsce sacrum. Osie miasta decumanus i cardo wyznaczały na swoim przecięciu plac na którym była i świątynia i budynek dla władzy świeckiej.
Gwałtowny rozwój przemysłu w XIX wieku zakłócił ten wydawałoby się odwieczny porządek. Prowincjonalne miasteczka, osady, czy nawet wsie nagle przekształciły się w metropolie, np. Łódź, a rynek, stare miasto stawały się dzielnicami biedoty, np. Stare Miasto w Warszawie (Aleksander Gierymski, Brama na Starym Mieście, 1888). Rewolucja przemysłowa i wiążąca się z tym gwałtowna rozbudowa spowodowały, że miasto stało obracającym się z szaloną szybkością „młynem życia" (Kazimierz Podsadecki, Miasto młyn życia, fotomontaż, 1929).
„Marcello Bacciarelli malarz jego królewskiej mości"
zaprasza na wykład
Karoliny Zalewskiej
„Marcello Bacciarelli
malarz jego królewskiej mości"
29.01.2014 o godz. 16:30
Skierniewice, ul. Reymonta 33,
sala 104 (MCK).
Wstęp wolny.
Marcello Bacciarelli - Rzymianin z urodzenia, malarzu dworu drezdeńskiego i wiedeńskiego zjawił się po raz drugi w Warszawie wkrótce po objęciu tronu przez Stanisława Augusta i szybko zdobył uznanie króla, który uczynił go swoją prawą ręką we wszystkich artystycznych poczynaniach.
Między malarzem i władcą wywiązała się przyjaźń, a Polska stała się dla Włocha nie tylko miejscem pracy, ale i drugą ojczyzną.
„ Tradycja w sztuce"

„ TRADYCJA W SZTUCE"
Tradycja (łac. traditio, łac. traductio - przeprowadzenie, łac. traductor - przeprowadzający, przenoszący); zachowanie ciągłości kulturowej, czyli przekazywanie obyczajów, zachowań.
Tradycję przekazują nam rodzice, środowisko, w którym się wychowujemy; tradycja związana jest z miejscem, w którym się urodziliśmy. Artyści pokazują nam, czasem w krzywym zwierciadle, co z dawnej tradycji zaczerpnęliśmy i jak bardzo jest nam potrzebna dla zachowania ciągłości kulturowej oraz jak bardzo potrzebujemy „traductora" - tego, który przekaże nam pewną wiedzę i w taki sposób ją przekaże, że będzie ważna i teraz, przeprowadzi nas z przeszłości w teraźniejszość, ale jednocześnie będzie otwarty na to co nowe...
„PORTRET wizerunek zawsze potrzebny"

„PORTRET wizerunek zawsze potrzebny"
15.01.2014 o godz. 16:30, WSTĘP WOLNY, Skierniewice, ul. Reymonta 33, sala 104 (MCK).
Polski termin „portret” i francuski portrait pochodzą od łacińskiego słowa pro- traho, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza czynność „wyciągania na zewnątrz”.
Pokazania osoby, tak, aby „wyciągnąć na zewnątrz”, to co ma „w środku” :to co może chciałaby ukryć, a my z voyeurystyczną ciekawością przyglądamy się okrutnie, bezczelnie, nie biorąc pod uwagę jej prywatności, intymności, wstydu…, albo - aby ekshibicjonistycznie obnażyć się…, czy też, co wreszcie najważniejsze - aby poprzez wizerunek zewnętrza-wnętrza osoby - zatrzymać czas, przemijanie… pomóc naszej pamięci, aby lepiej zapamiętać osobę, która odeszła…
„Człowiek nie ma nic dobrego z siebie i z niczego nie może się chełpić”
SŁUGA:
Panie, czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, lub syn człowieczy, że go nawiedzasz? (Ps 8, 5).
Czymże zasłużył człowiek, że dajesz mu swoją łaskę? Panie, jakie mam prawo uskarżać się, jeśli mnie opuścisz, lub co mogę słusznie przytoczyć, jeśli tego, o co proszę, nie czynisz?
To pewne, że tak naprawdę mogę pomyśleć i powiedzieć: Panie, jestem niczym, nic nie mogę, nic dobrego z siebie nie mam, lecz w wszystkim wykazuję braki i ku nicości zawsze zmierzam. I jeśli nie zostanę przez Ciebie wsparty i wewnętrznie ukształtowany, wszystek staję się letni i rozprzężony.
Ty zaś, Panie, zawsze jesteś ten sam i pozostajesz na wieki, zawsze dobry, sprawiedliwy i święty, wszystko czyniąc dobrze, słusznie i święcie i organizując w mądrości.
Zaproszenie na wykład „Konserwacja muzealiów..."
Muzeum w Łowiczu zaprasza na wykład „Konserwacja muzealiów prezentowanych w barokowej kaplicy św. Karola Boromeusza” w ramach programu MKiDN Dziedzictwo kulturowe priorytetWspieranie działań muzealnych.
Termin: 20 listopada 2013 r. o godz. 16.00.
Projekt zakładał przeprowadzenie konserwacji eksponatów ze zbiorów Muzeum, które uzupełnią stałą ekspozycję sztuki baroku. Wśród wytypowanych dzieł stuki znalazły się trzy malowidła na desce, tzw. filungi z XVII/XVIII w., które stanowiły ozdobne obszalowanie ścian kaplicy św. Karola Boromeusza. Są to jedne z niewielu zachowanych oryginalnych elementów wyposażenia kaplicy z czasów, gdy pełniła ona funkcje sakralne. Uratowane zostało także unikatowe malowidło na desce z XVII/XVIII w., przedstawiające Taniec Śmierci.
To niezwykłe dzieło nieznanego artysty wymagało natychmiastowych działań z powodu bardzo złego stanu zachowania. Ponadto konserwacji poddano jedwabny pas kontuszowy, półlity, sygnowany przez Franciszka Selimanda, wykonany w Manufakturze w Kobyłce pod Warszawą ok. 1789 - 1790 r. oraz XVIII - wieczny portret Krzysztofa Szembeka - jedyny portret prymasa w zbiorach naszego muzeum.
„Lalka - manekin - nadmarioneta - augmented body. Od Witolda Wojtkiewicza do Stelarca"
20.11.2013, godz. 16.30, MCK w Skierniewicach, ul. Reymonta 33, sala 104. Wstęp wolny.
„Lalka - manekin - nadmarioneta - augmented body. Od Witolda Wojtkiewicza do Stelarca".
Przewlekła choroba unieruchomiła Witolda Wojtkiewicza w fotelu, w łóżku. Malarz stał się z przymusu obserwatorem, w lalkach, marionetkach widział więcej energii niż w swoim wątłym ciele. Historie „odgrywane" przez lalki zastępowały Wojtkiewiczowi „prawdziwe" życie.
Świętuj odzyskanie niepodległości z Muzeum Historii Polski
Z okazji Święta Niepodległości - 11 listopada - Muzeum Historii Polski kolejny raz organizuje imprezę miejską: VIII Przystanek Niepodległość. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w grze: „Drogi do wolności”.
Uczestnicy wraz z opiekunem wezmą udział w serii gier na terenie Ogrodu Saskiego, będą odkrywali procesy i wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, a także wezmą udział w wyścigu ku wolności, w którym liczy się umiejętność logicznego myślenia.
Gracze zmierzą się z zaborcami, w tłumie przechodniów rozpoznają polityków różnych nurtów, będą inwestować w projekty społeczne i gospodarcze, spróbują rozpoznać symbole znaczące dla polskiej kultury.
Dla dzieci w wieku 5-9 lat przygotowaliśmy oddzielną trasę. Najmłodsi dzięki otrzymanej od dziadka książce przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu. Najdzielniejsi podróżnicy poznają ówczesnych bohaterów i artystów, a także sprawdzą swoje umiejętności w grach i zabawach z tamtych lat.
Gra w obu wersjach odbędzie się w godzinach 10.00 - 17.00 (start do 15.00).
Czas gry: ok. 1,5 h, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Start i meta: ogródek Muzeum Historii Polski, ul. Senatorska 35, Warszawa.
„Ucho Vincenta van Gogha. Body art "

MCK w Skierniewicach, ul. Reymonta 33, sala 104. Wstęp wolny.
Artysta body artu zamiast płótna, farby, pędzla używa własnego ciała. Ekspresja artysty często łączy się z samookaleczaniem, zadawaniem sobie bólu.
Na przykład: Orlan poddaje się operacjom plastycznym, traktując swoje ciało jak rzeźbę; Chris Burden poddaje swoje ciało okaleczeniom, rzuca się na potłuczone szkło, każe się postrzelić - protestując takimi performansami przeciwko wojnie w Wietnamie; Marina Abramović poszukując "piękna" tak długo czesze swoje włosy, ze w końcu zaczyna je szarpać, wyrywać, tworzy sobie rany na głowie.
100. rocznica urodzin Bobkowskiego - konkurs z nagrodami i wirtualna wystawa MHP
Muzeum Historii Polski przygotowuje cykl wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy urodzin Andrzeja Bobkowskiego. Jedną z inicjatyw Muzeum jest konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza, który zostanie przeprowadzony na oficjalnym profilu Muzeum Historii Polski na Facebooku w dniach 26-31 października.
Kolejną propozycją jest wystawa „Andrzej Bobkowski. Rider on the Storm”, która zostanie otwarta 27 października na platformie Google Cultural Institute.
Konkurs „Andrzej Bobkowski. Rowerem do wolności” to okazja do poznania ciekawych i mało znanych faktów z życia pisarza. Starannie przygotowane pytania, publikowane w trakcie trwania quizu, pozwolą na nowo odkryć i przybliżyć postać Bobkowskiego. Aby wziąć udział w konkursie należy polubić profil Muzeum na www.facebook.com/muzhp. Do wygrania ciekawe publikacje o Andrzeju Bobkowskim. Regulamin konkursu dostępny będzie na stronie www.muzhp.pl.
Wystawa „Rider on the Storm” stanowi kompendium wiedzy na temat autora „Szkiców piórkiem”. Prezentuje je w atrakcyjnej, multimedialnej formie, z bogatą ikonografią, pokazując życie Bobkowskiego od narodzin, aż po przedwczesną śmierć.